Události, akce

Pravický výfuk

Dne 26.8.2017 v 11 hodin se v Pravicích konala traktoriáda s názvem Pravický výfuk. Zúčastnilo se třicet soutěžících, z toho tři děti do patnácti let. Za krásného počasí k nám přivítalo asi dvěstěpadesát diváků. na programu byly tři kola. První kolo byl slalom, kruhový objezd, jáma s bahnem a přejezd přes kládu. V druhém kole bylo zvedání pneumatiky a ve třetím kole tahání traktoru a to vše na čas.

Bylo pět kategorií ato: Děti do patnácti let, Dvoukolové frézy, Domaděly, Traktory A, Traktory B

Výsledky soutěže:

Děti do patnácti let: 1. místo – Šubrt Šimon z Božic, 2. místo – Zvonková Simona z Pravice, 3.místo – Hodaň Martin z Břežan

Dvoukolové frézy: 1 místo – Vitouch Vladimír z Pravic

Domaděly: 1. místo – Mlček Jaroslav z Kolonek, 2. místo – Vaněk Martin z Práčí, 3. místo – Oršulák Miroslav ze Šanova, 4. místo – Hodaň Petr z Litovratřic, 5. místo – Němeček Jaroslav z Třeště, 6. Místo – Hodaň Martin z Břežan, 7. místo – Daněk František z Jevišovky, 8. místo – Bekoš Ladislav ze Šatova, 9. místo – Zvonek Jan z Pravic, 10. místo – Michálek Josef z Litobratřic, 11. místo – Hušek Jindřich z Litobratřic, 12. místo – Mlček Josef z Mackovic

Traktory A: 1. místo – Novák Jiří z Mašovic, 2. místo – Zvonek Jan z Pravic, 3. místo – Mlček Jaroslav z Kolonek, 4. místo – Mlček Josef z Mackovic, 5. místo – Vlček Jičí z Pravic, 6. místo Bekoš Ladislav ze Šatova, 7. místo – Látalová Denisa z Kolonek, 8. místo Forman Lukáš z Božic

Traktory B: 1. místo –Stastný Manfréd z Pravic, 2. místo – Pavlík Ondřej z Miličovic, 3. místo – Vérosta František z Pravic, 4. místo – Urbánková Lenka z Kolonek, 5. místo – Vlček Jiří st. z Pravic, 6. místo – Řežábek Petr z Jevišovky

Než bylo předání cen a pohářů těm nejlepším, tak proběhla volná jízda na trati, kde si mohl každý zařádit. Soutěž se konala do večerních hodin, kdy se předali ceny a poháry.

Děkujeme všem sponzorům za skvělé dary.

V příštím roce se budeme těšit jak na soutěžící, tak na diváky.

Pravický výfuk 3.jpg Pravický výfuk 2.jpg

Pálení čarodějnic v Pravicích

I v letošním roce se v Pravicích stavěla vysoká vatra ku příležitosti pálení čarodějnic 30. dubna. Místní občané pod záštitou Obecního úřadu Pravice a SDH Pravice vyrazili začátkem dubna do tamního lesa, kde začali těžit akátové dřevo. V průběhu čtyř víkendů vytěžili několik velkých traktorových vleček klád klestí a pařezů. ty odváželi na místní hřiště, kde z nich vystavěli 12 metrů vysokou vatru o základně 4,5 x 4,5 metru. Takto vysoká hranice drží jen pomocí záseků (tzv. zámků) a výplně. V odpoledních hodinách samotného dne byla na vatru vytažena čarodějnice a přivázána na kříž, a pak už se jen čekalo na ten správný čas pro zapálení. Nesmělo chybět protipožární opatření organizované místními dobrovolnými hasiči. Pro diváky bylo zajištěno zázemí s občerstvením a hudbou. K tanci a poslechu zahrálo Duo Šuribend. Osazenstvo publika bylo mnohočetné a můžeme prohlásit, že je tato akce známa po celém okolí. V letošním roce k nám zavítal i reportér z České televize, aby natočil o této tradici reportáž, kterou jste mohli vidět právě 30.dubna ve večerním zpravodajství ČT1. Před 8 hodinou večerní pak došlo k tomu nejdůležitějšímu okamžiku celého dne - zapálení vatry a uhoření figuríny čarodějnice. V příštím roce bychom chtěli tuto událost dostat do povědomí širšího okruhu lidí - tím, že se pokusíme o zápis do České knihy rekordů. Proto chceme tímto poprosit i ostatní občany, aby nám v příštím roce přišli pomoci a z pokusu se stala skutečnost. Děkujeme.

 

 

Maškarní ples 2017

Dobrovolní hasiči pořádali 25. února 2017 již dvacátý prvý maškarní ples. Maškarnímu plesu předchází odpolední průvod masek po obci, kde se chodí od domu k domu a zvou se občané na večerní zábavu. Průvod převážně tvoří děti z naší obce s doprovodem několika dospělých v maskách. Večerní zábava probíhala v bujarém veselí. Hosté i organizátoři se tam náramně bavili, že trochu zapomněli na čas, proto půlnoční pochovávání basy proběhlo až v jednu hodinu. Zpoždění nikomu ani nevadilo. Celý den se vydařil skvěle, a proto můžeme říct že 21. ročník byl v rámci naší obce velmi úspěšný.

Maškarní ples.jpg

 

Mikulášská besídka 2016

Tak jako na vánoce se děti těší na Mikuláše. Jsou zvědaví  jaké sladkosti jim nadělí. A i letos přišli. Sešli jsme se v Kulturním domě v Pravicích a než byli děti odměněny sladkým balíčkem od Mikuláše, čerta a anděla.

Se sladkými slovy na jazýčku  a vřelou větou v srdíčku. Která samozřejmě zní každý rok stejně. Děti pod vedením paní Boženy Zámečníkové a paní Blanky Kunertové nacvičili s dětmi vystoupení   v podání tance na písně z pohádky, do pohádky.  Na závěr děti zazpívali písně:  Čas vánoční a Hvězda přání. Děti si vzali svícny, které si děti samy vyzdobily a se slovy ….Sviť dál hvězdo přání…se z pódia rozběhly – každý ke své mamince a vtiskly ji do dlaně svícen s hořící svíčkou. Bylo to opravdu krásný a velice emotivní vystoupen, které vzalo za srdíčko a ne jen proto, že byl čas vánoční. Po vystoupení a rozdávání balíčků následovala dětská diskotéka. Starší občanky se přesunuli k pohoštění do spodní části kulturního domu.

Děkujeme všem co se podíleli na přípravách Mikulášské besídky.

                                                                                                        Božena Zámečníková  

Mikulášská besídka.jpg

Mikulášská besídka 1.jpg

Mikulášská besídka 2.jpg

 

Pravické krojované hody 2016

Jako snad v každé vesnici na Jižní Moravě, tak i u nás v Pravicích se konaly krojované hody. Letošní datum vyšlo na sobotu 22.10.2016. Pravické hody patří každoročně k jedněm z posledních hodů na okrese. Přípravy na tuto velkou slávu začínají několik týdnů dopředu. O vše se stará hlavní stárek s chasou pod záštitou Sboru dobrovolných hasičů Pravice.

Samotné hody pak začínají pro chasu v páteční podvečer, kdy vztyčí před kulturním domem máju, kterou samozřejmě přes noc hlídají proti případným závistivcům. Druhý den začal průvod krojovaných v pravé poledne vyzvednutím hodového práva na obecním úřadě za doprovodu kapely Trenďanky.

 Ačkoliv pár dní předem bylo počasí velmi churavé, v sobotu se nad krojovanými slitovalo sluníčko, které svítilo až do večera. Chasa se letos skládala ze šesti páru dospělých, sedmi párů dětí a dvou sklepníků. Krojovaní chodili od domu k domu a zvali na taneček, vínečko a hlavně na večerní zábavu.

Hodová zábava začínala ve 20:00 předtančením dětí, po kterých hned následovali dospělí. K tanci a poslechu hrála jako každý rok od obnovení hodů dechová kapela Skaláci. Po půlnoci krojovaní předávali právo zpět panu starostovi, ale ne zadarmo. Přece si krojovaní nebudou platit dohodky ze svého? Pan starosta se tedy nechal chvíli prosit, ale poté slíbil nějaký ten soudek piva, vína a dobré maso. Účast byla velká a hodovalo se až do brzkých ranních hodin. I přes všechny problémy a strasti se akce vydařila. Lidé se bavili, a to je pro nás to nejdůležitější.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na pořádání hodů. Děkujeme dětem, že to v krojích celý den zvládli a rodičům, kteří s nimi nacvičovali. Děkujeme chase, že se jim hody podařily uspořádat a doufáme, že i v dalších letech se bude mládež snažit o udržení této tradice v obci.

Uplynul rok a naše pravické děti Renata a Ruda Švejdíkovi, Sára a Terka Kunertovi, Simona a Vendula Zvonkovi, Klárka Vitouchová, Pavel Kubovic, Jakub Szabo, Sebastian Marinč, Aneta Bódisová, Dan Šarkozi, Kuba a Mirek Studénkovi se těšily, až opět vystoupí společně se staršími krojovanými na večerní zábavě v doprovodu hudební skupiny SKALÁCI. Pod vedením Blanky Kunertové a Lenky Kubicové si děti připravily svůj nástup, jehož realizace stála mnohá úsilí. Účastníci se scházeli každou neděli, aby byl nástup perfektní a aby tak mohli nejmladší ukázat, co se naučili. Věříme, že se v příštím roce opět vše vydaří stejně jako každý rok.

 

100_1569 Hody.jpg 

IMG_0754 (1) - hody.jpg

 

Pálení čarodějnic 2016

30. dubna bylo v Pravicích opět veselo. Z večerního pálení čarodějnic se stalo víc než pouhý místní zvyk. tato akce se dostává do podvědomí lidem i z dalekého okolí, kteří se sem večer sjíždějí. Hasiči se na tuto akci připravují už od března, kdy chodí do lesa kácet stromy na vatru vysokou průměrně 10 m. Točilo se pivo i limo a k snědku se taky něco našlo - uzená cigára a maso na lodně připravované místním šéfkuchařem. K tomu všemu hrála hudba a bylo veselo.

13128768_10204871295536058_1630424446_o.jpg13139362_10204713298432311_201532470290828339_n.jpg

 

Mateřská škola Pravice 2015 - 2016

 

012.JPG027.JPG072.JPG084.JPGBez názvu.jpg

 

 

Maškarní ples 2016

   Již 20. ročník Masopustního veselí se uskutečnil 6.2.2016 v místním Kulturním domě. Na večerní rej se sešla spousta masek, které za doprovodu skupiny Duo Adrien řádily v sále. Před půlnocí došlo k odhalení masek a po půlnoci místní hasiči pohřbili basu. Tímto pořadatelé děkují za hojnou účast a těší se na Vás v příštím roce.

  Odpolední průvod masek

 13054523_10204654339358371_1322250771_o.jpg13062672_10204654339078364_1291778071_o.jpg

Mateřská škola Pravice 2014 - 2015

školka 2015.jpg

 

Rozsvícení vánočního stromku

Adventní období jsme v naší obci zahájili rozsvícením Vánočního stromu v sobotu 26.11.2011. Tradicí se stal dřevěný betlém, ve kterém přibyla socha naděla. U rozsvíceného stromečku zazpívaly děti pod vedením paní Blanky Kunertové a Jany Dusíkové. Po programu dětí se na obloze rozzářil ohňostroj. Velkému počtu občanů, kteří se přišli podívat, přišel vhod svařáček, pečené maso, perníčky a štrúdl.

betlémjedny z řad pomocníkůstavění vánočního stromu

Pravické krojované hody

Před třemi roky obnovila tradici krojovaných hodů starší chasa. Starší páry zaváděli dva roky. Letos přenechali pořádání krojovaných hodů mladším párům. Hody se vydařily, tak jako předchozí dva roky. Mladá chasa zazářila po prodání práva půlnočním překvapením v podobě Kankánu. Doufáme, že i v roce 2012 se hody uskuteční. Děkujeme všem občanům, kteří se podíleli na přípravě této akce.

100_0627.JPG[1].jpg100_0646.JPG[1].jpg100_0663.JPG

 

Traktoriáda Pravice 2014

Dne 20.9.2014 proběhl první ročník pravické traktoriády. Který pořádali SDH Pravice. Počasí nám přálo a učast na tomto prvním ročníku byla velká.

 

Drakiáda 2014

Letos se poprvé, v druhé polovině října konala v naší obci na místní hřišti Drakiáda.Sešlo se mnoho rodičů s dětmi a neuvěřitelně krásnými draky.I přes nepřízeň počasí, kdy velmi málo foukal ten správný vítr se jak rodiče tak i děti velmi bavili.Snad se příští rok dočkáme pro pouštění draků vhodnějších podmínek, protože jinak tato akce byla velice zdařilá jak pro malé tak i velké.

Helooweenský večer

V pátek, v předvečer památky zesnulých se v Pravicích druhým rokem konal Halloweenský průvod plný nástrah a strašidelných překvapení. Když jsme v loňském roce psali, že byla účast překvapivě vysoká letos jsme se nestačili divit, kolik rodičů s dětmi došlo a to i z okolních obcí. Po celé trase, která vedla obcí byla rozestavěna stanoviště tématicky laděná k celému večeru. Z celého zástupu všech zombiků, upírů a dalších mrtvých i nemrtvých postav bylo velice těžké vybrat ty nejlepší z nejlepších. I ti, na které se cena nedostala odešli s cenou nejdůležitější a to se zážitkem, který jim určitě dlouho zůstane v paměti.

 

 

 

 

 

pravice_bottom.jpg